Öğrenme Güçlüğü

Özel Öğrenme GüçlüğüÖZGÜL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ (Genel)

Öğrenme güçlükleri, konuşma, okuma, yazma, anlama ya da aritmetik becerilerinin kazanılması ve kullanılmasında gecikme ya da bozulma ile kendini gösteren bir grup heterojen bozukluğu içeren bir terimdir. Öğrenme bozukluğu ile ilgili epidemiyolojik çalışmalarda okul çağı çocuklarında %5 oranında saptandığı, bununla birlikte %1-33 gibi oldukça farklı oranlarda da görüldüğü bildirilmektedir. Çoğu çalışma özellikle okuma bozukluğunun erkeklerde kızlara göre daha fazla olduğunu savunmakta ise de cinsiyet farkı gözetmediği son çalışmalarda bildirilmiştir. Özgül öğrenme güçlüğünün merkezi sinir sistemindeki aksaklıklardan kaynaklandığı öne sürülmektedir. Özgül öğrenme güçlüğünün genetik, çevresel etkenlerle belirlenen biyolojik bir temele dayandırılmaktadır.

Ensık Görülen Özgül Öğrenme Bozuklukları Aşağıdaki Gibidir:

  • Okuma Bozukluğu (Disleksi:)
  • Matematik Bozukluğu (Diskalkuli)
  • Yazılı Anlatım Bozukluğu (Disgrafi)

Özgül öğrenme güçlüğüne sahip bireyin erken tanınması, bireyin akademik başarısının yanı sıra hayat kalitesinin iyileşmesini sağlayacağından, bu bireylerin erken dönemde tanınması önem arz edebilir. (Özel Öğrenme Güçlüğü Sorunları dahil olmak üzere Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi İle İlgili kapsamlı yazılarımız https://cagatayugur.com.tr/yazilarimiz/ sayfasında)

Ankara Platin Tower’daki Merkezimizde, Çocuk ve Ergen  Psikiyatrisi Uzmanı Uzm. Dr. Çağatay UĞUR tarafından Özgül Öğrenme Güçlüğü Sorunları dahil  olmak üzere Çocuk&Ergen Psikiyatrisine dair tüm rahatsızlıkların test, terapi, tedavi ve takipleri yapılmaktadır!

Aşağıdaki linklerden bize ulaşıp randevu alabilir ayrıca konu ile ilgili daha detaylı bilgiye ve Çocuk ve Ergen Psikiyatrsi ile ilgili kapsamlı makalelerimize aşağıdaki Çocuk&Ergen Psikiyatrisi Yazılarımız linkinden ulaşabilirsiniz!