online terapi ankara

Online Terapi Nedir?

Online terapi çoğunlukla video konferans yolu ile ekran karşısında uzman ile görüşülen bir terapi türüdür. Online terapi, online psikolog, sanal terapi, e terapi, teleterapi gibi birçok ismi olan bu terapi türü terapistin ofisinde olduğu gibi yüz yüze iletişimi ve jestler ve mimikler görebilmeyi sağlar. Böylece terapi sürecinde çok önemli olan terapötik ve iyileştirici ilişki kurulmuş olur. Bu yüzden online terapiler geleneksel terapiler ile aynı işleve ve iyileştirici etkiye sahiptir.

Teknolojik gelişmelerdeki ve internet kullanımındaki hızlı artış ruh sağlığı alanında da online terapi ve klinik görüşmelerin yaygınlaşmasına olanak sağlamıştır. Covid-19 pandemi döneminde önemi daha da artan online terapi hizmetleri birçok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Online Terapist Kimdir?

“Gerçek dünyadaki” terapistler ve danışmanlar farklı eğitim ve belgelere sahip olabileceği gibi, çevrimiçi terapistler de eğitim ve yetkinlikler açısından önemli ölçüde farklılık gösterebilir. Dolayısıyla destek almak istenilen konu ile ilgili bir profesyonele ulaşmak için bilgi toplamak gerekmektedir. Örneğin, bir çocuk bilişsel becerileri ve okul başarısı ile ilgili bir sorun yaşıyorsa öncelikle çocuk ve ergen psikiyatrisi uzmanının değerlendirme yapması gerekir. Bu bağlamda, online terapist başvuru nedeni doğrultusunda bir psikiyatri uzmanı, bir psikoterapist veya bir psikolog olabilir.

İdeal Bir Online Terapist Nasıl Olmalı?

Amerikan Psikoloji Derneğine göre bir online terapist aşağıdaki özelliklere sahip olmalıdır:

  • Yeterli teknoloji bilgisine sahip olmalıdır. Çevrimiçi psikoterapi sağlamak için gerekli araçların nasıl kullanılacağını bilmek ve hasta bilgilerinin gizli ve güvenli kalmasını sağlamak önemlidir.
  • Kendi eğitim ve bilgisi çerçevesinde çalışmalıdır. Terapistler yalnızca yetkin oldukları ve eğitildikleri hizmetleri sunmalıdır. Bu nedenle, terapistin tedavi etmeye hazır olmadığı bir sorun varsa, hastayı başka bir terapiste yönlendirmeleri gerekir.

Online Terapinin Avantajları

  • Terapist gitmenin önünde birçok engel olabilir. Örneğin, uzak bir bölgede yaşamak veya ulaşım imkanlarının kısıtlı olması. Teknoloji sayesinde ulaşım sorunlarınızdan bağımsız olarak terapiden yararlanabilirsiniz. Ayrıca bir çevrimiçi terapi seansına “seyahat etmenin” hiçbir maliyeti yoktur.
  • Çevrimiçi terapi, gerçek mekanla ilişkili masrafların çoğunu ortadan kaldırır ve bu da terapistlerin daha uygun fiyatlı tedavi seçenekleri sunmasına olanak tanır.
  • E-terapi, hayatınızın akışına uygun seanslar planlamanızı mümkün kılar. Böylece çalışma programınız ve aile yaşantınıza göre terapistinizle iletişime geçebilirsiniz.
  • Bir terapistin ofisine gittiğinizde iş arkadaşınızla karşılaşabilirsiniz ama online terapi ile tam bir gizlilik yaşayabilirsiniz. İsterseniz seanslarınızı evde yalnız olduğunuz zamanlar için planlayabilirsiniz.
  • Sosyal fobi, agorafobi, çekingenlik gibi durumlarda çevrimiçi terapiler sizin için daha az kaygılı olabilir.
  • Yurtdışında olma veya yabancı dil sorunu durumlarında da online terapiler vazgeçilmez bir alternatif olabilir.

Online Terapiler Ne Kadar Etkili/Faydalı?

Yapılan araştırmalar, e-terapinin geleneksel yüz yüze terapi kadar etkili olduğunu gösteriyor. Bir çalışmada, araştırmacılar klinik bakımla birleştirildiğinde, çevrimiçi bilişsel davranışçı terapinin (BDT) depresyon, anksiyete ve duygusal sıkıntıları etkili bir şekilde tedavi ettiğini buldu.

Bazı araştırmalara göre ise, e-danışmanlık yüz yüze terapiden bile daha etkili olabilir. On yedi çalışmanın gözden geçirilip derlendiği bir çalışmada, çevrimiçi Bilişsel Davranışçı Terapi’nin (BDT’nin) depresyon semptomlarının şiddetini azaltmada yüz yüze BDT’den daha etkili olduğunu bulundu.

Çevrimiçi ruh sağlığı tedavilerini kullanan birçok hasta online görüşmeleri faydalı bulmuş ve desteklemiştir. Örneğin, World Journal of Psychiatry (Dünya Psikiyatri Dergisi) dergisinde yayınlanan çalışmalar bir incelendiğinde, video konferans yoluyla ruh sağlığı tedavisi gören hastalar “yüksek düzeyde memnuniyet” bildirmiştir.

Online Terapiye Ne Zaman Başvurulmalı?

Psikoterapide, psikologlar bilimsel geçerliliğe sahip yöntemlerle insanlara daha sağlıklı daha üretken bir yaşama için profesyonel bir destek sunarlar. Kendinizi eskisi kadar iyi hissetmez ve bu ruh halini değişmek için gösterdiğiniz çabalar işe yaramaz ise bir uzmana danışmanın vakti gelmiş olabilir. Ayrıca aile ve arkadaşlarınızdan aldığınız sosyal destek de size iyi gelmezse mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır. Psikoterapiye başvurmaya karar verdiyseniz, online terapinin avantajlarını da gözden geçirmeniz faydalı olacaktır. Online terapinin artıları sizin için de vazgeçilmez olabilir ve online terapi ile daha sağılıklı bir yaşama kavuşabilirsiniz.

Pandemi Döneminden Sonra Online Terapilerin Geleceği

Afet ve salgın dönemlerinde verilecek psikolojik desteğin önemi oldukça büyüktür ve  Covid-19 pandemisinde toplumun çoğunda psikolojik destek bir ihtiyaç haline geldi. Uzun süre evde kalma sosyal ilişkilerden mahrum olma, hastalık kaygısı ve ölüm korkusu, bazıları için ise yakınların hastalanması veya kaybı gibi birçok faktör ruh sağlığımızı tehdit etti. Bunun sonucunda ise online terapiye olan ihtiyaç daha da arttı. Evden çıkmadan ekran karşısında terapi fırsatı hayatımızda vazgeçilmez bir yer aldı.

Örneğin, Kovid-19’la yakın temasta bulunan sağlık çalışanlarına, salgından etkilenen kişilere doğrudan hizmet veren sağlık çalışanları, emniyet, belediye, itfaiye ve kriz yönetiminde görev alanlara gönüllü terapistler online terapi desteği sundu. Bu dönemde özellikler evlerine gitme şansı bile bulamayan ve çok yoğun çalışan sağlık çalışanları için online terapi kurtarıcı bir rol oynamıştır.

Pandemi sürecinde önemi daha da artan ve gittikçe yaygınlaşan online terapi seçeneklerinin geleceği parlak görünüyor ve psikoterapilerin çok daha fazla insana ulaşmasını sağlıyor.

Sonuç olarak online terapilerde bilgisayar, tablet ya da telefon ile muayene ve seansları gerçekleştirebilir, EMDR de dahil tüm terapileri online olarak sürdürebilirsiniz. Ayrıca psikiyatrik muayene sonrası e-reçete sistemi ile ilaç yazabilmek de mümkündür.

Online Terapilerde normal muayenelerimizde olduğu gibi telefon ile randevu oluşturarak ve verilen randevu saatinde size gönderilen linke tıklayarak online olarak görüşmenizi yapabilirsiniz. Eğer görüşmeniz psikiyatrik temelli bir görüşme ise bu görüşme sonrası yazılan reçete tarafınıza mesaj ile gönderilecektir. Ruh sağlığınızın yaşamınızın önemli bir parçasıdır ve bu işin uzmanları olarak bizler profesyonel destek için online veya yüz yüze seçeneklerimizle daima yanınızdayız.

İletişim Bilgileri:

Nöropsikolojik Testler Dahil Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi İle İlgili Her Türlü Soru İçin Bize Ulaşın:

cagatayugur.com.tr/iletisim

Tel:  (0312) 284 00 21

Adres:

Platin Tower İş Merkezi, (Medicana Hast.Yanı), Kat:18, No: 69, Çankaya/Ankara

 

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin:

https://www.instagram.com/pskytrcagatayugur

https://www.facebook.com/drcagatayugur

 

Leave a comment