Alışkanlığı Tersine Çevirme Terapisi

Alışkanlığı Tersine Çevirme TerapisiAlışkanlığı Tersine Çevirme Terapisi Genel

Birçok hasta ve yakını “ farkında bile değil/im, bir bakıyor/um kendisini/kendimi bunu yaparken buluyorum” diyerek aslında kendilerinin hem davranışa hem de öncesinde yaşadıkları rahatlamaya ihtiyacına tamamen teslim olduklarını ve farkında olmadıklarını gösterirler. Bu davranışları ertelediğinizde ya da yapmamaya çalıştığınızda yaşadığınız sıkıntıdan anlaşılabilir ki aslında bu davranışlar ( tikler, saç yolma, yara yolma, parmak emme vs.) rahatlama amacı güden davranışlardır. Farkındalık eğitimi tik veya diğer sorunlu davranışlara olan dikkati arttırmaya yöneliktir. Böylece olumsuz davranıştan etkilenen kişinin kendini kontrol becerileri artmış olur. Bu eğitim birkaç basamakta gerçekleştirilir. Bu basamaklar seans içinde uygulanır ve/veya ev ödevi olarak danışana verilir. (Kabul ve Kararlılık Terapisi de dahil Çocuk Ergen Psikiyatrisi İle İlgili kapsamlı tüm yazılarımız https://cagatayugur.com.tr/yazilarimiz/ sayfasında)

Ankara Platin Tower’daki Merkezimizde, Çocuk ve Ergen  Psikiyatrisi Uzmanı Uzm. Dr. Çağatay UĞUR tarafından Alışkanlığı Tersine Çevirme Terapisi de dahil Çocuk&Ergen Psikiyatrisine dair tüm test, terapi, tedavi ve takipler yapılmaktadır!

Aşağıdaki linklerden bize ulaşıp randevu alabilir ayrıca konu ile ilgili daha detaylı bilgiye ve Çocuk ve Ergen Psikiyatrsi ile ilgili kapsamlı makalelerimize aşağıdaki Çocuk&Ergen Psikiyatrisi Yazılarımız linkinden ulaşabilirsiniz!

 

Leave a comment