Alt Islatma-Kaka Kaçırma

Alt Islatma Kaka KaçırmaEnüresis (Çiş Kaçırma)

Enüresis, 5 yaşından büyük bir çocuğun idrar kontrolünü sağlayamaması ve buna bağlı ortaya çıkan sorunları kapsar. Çiş kaçırma sadece olursa buna Enüresis Noktürna (monosemptomatik), gündüz olursa da Enüresis Diurna (non-monosemptomatik) adı verilir.

Sadece gece çiş kaçıran çocukların çoğunda gündüz sıkışma hissi, ıslatma, ağrı, sanki mesaneyi tam boşaltamamış olma hissi gibi belirtiler görülmez. Gündüz çiş kaçıranlarda bu belirtiler görülebilir ve bu olgularda mesane kapasitesi ve işlevinde sorun olma riski de daha yüksektir. Şişman ve gece uyurken iyi nefes alamayan bu nedenle de uyku bozukluğu yaşayan çocuklarda gece çiş kaçırma daha sıktır. 

Primer (birincil) enüresis tanısı eğer bir çocuk hayatının hiçbir döneminde 6 ay veya daha uzun süre kuru kalmamışsa konulur. Bu süre kuru kaldıktan sonra tekrar kaçırmaya başlayan çocuklarda sekonder (ikincil, sonradan olan) enüresis tanısı düşünülür. Çiş kaçırma tedavisinde ilk seçenek davranışçı yöntemlerdir. 

Enkopresis (Kaka Kaçırma, Fekal İnkontinans)

Kaka kaçırma, 4 yaşından büyük bir çocuğun kakasını çamaşırına kaçırması durumudur. Kaka kaçırmanın iki tipi vardır, kabızlıkla beraber olan ve olmayan.

Kabızlıkla olan tip tanısı için çocuğun kakasını tuvalete haftada ikiden az yapması, haftada en az bir kez altına kakasını kaçırması, öyküsünde kaka tutma veya ağrılı kaka yapma olması gerekir. Kabızlık olmayan tipte ise çocuğun en az ayda bir olmak üzere tuvalet dışındaki yerlere kakasını yapması ve bu duruma neden olabilecek diğer hastalıkların olmaması gerekir.

Kabızlığa bağlı kaka kaçırma 4-5 kat daha sık görülür. Kaka kaçırma erkeklerde kızlara göre 3-6 kat daha fazla görülür. Tedavi, eğitim ile başlar. Davranışçı tedaviler etkilidir. (Alt Islatma ve Kaka Kaçırma Sorunları dahil olmak üzere Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi İle İlgili kapsamlı yazılarımız https://cagatayugur.com.tr/yazilarimiz/ sayfasında)

Ankara Platin Tower’daki Merkezimizde, Çocuk ve Ergen  Psikiyatrisi Uzmanı Uzm. Dr. Çağatay UĞUR tarafından Alt Islatma ve Kaka Kaçırma Sorunları dahil  olmak üzere Çocuk&Ergen Psikiyatrisine dair tüm rahatsızlıkların test, terapi, tedavi ve takipleri yapılmaktadır!

Aşağıdaki linklerden bize ulaşıp randevu alabilir ayrıca konu ile ilgili daha detaylı bilgiye ve Çocuk ve Ergen Psikiyatrsi ile ilgili kapsamlı makalelerimize aşağıdaki Çocuk&Ergen Psikiyatrisi Yazılarımız linkinden ulaşabilirsiniz!

 

 

Leave a comment