Cinsel Kimlik Sorunları

Cinsel Kimlik SorunlarıCİNSEL KİMLİK SORUNLARI

Erikson, gençlik döneminin çocukluk ve erişkinlik dönemi arasında bir geçiş, bekleme, askıya alış dönemi olduğunu söylemiştir. Ona göre bu dönemde kimlik bocalaması farklı yoğunlukta yaşanarak geçer.

Ama bazı gençlerde, kimlik bunalımı ağırlaşır, uyum ağır bir şekilde bozulur. Artık söz konusu olan kimlik karmaşasıdır. Bir türlü atlatılamayan bir belirsizlik ve çalkantı sürer gider.

Gerçek hiçbir karar veremez, seçim yapamaz. Bu karar verememe ve seçim yapamama meslekten cinsel kimliğe dek uzanır. Ağır cinsel kuşkular oluşur.

Hangi cinsten hoşlanmaktadır, cinsellikte yeterli midir gibi sorulara bir türlü yanıt bulamaz. Anne babasının, toplumun hatta kendisinin bile beklentilerine ters gelen davranışlar içine girebilir. Bu kimlik karmaşası değişik ruhsal sorunlara neden olabilir.

Çözüm ise karmaşadaki gencin uygun danışma,  tedavi, aile ve uzman desteği ile kimliğine karar verip onu benimsemesi ve hayatına kendinden daha emin ve hayatla barışık, sağlıklı bir birey olarak ilerlemesidir. (Cinsel Kimlik Sorunları dahil olmak üzere Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi İle İlgili kapsamlı yazılarımız https://cagatayugur.com.tr/yazilarimiz/ sayfasında)

Ankara Platin Tower’daki Merkezimizde, Çocuk ve Ergen  Psikiyatrisi Uzmanı Uzm. Dr. Çağatay UĞUR tarafından Cinsel Kimlik Sorunları dahil  olmak üzere Çocuk&Ergen Psikiyatrisine dair tüm rahatsızlıkların test, terapi, tedavi ve takipleri yapılmaktadır!

Aşağıdaki linklerden bize ulaşıp randevu alabilir ayrıca konu ile ilgili daha detaylı bilgiye ve Çocuk ve Ergen Psikiyatrsi ile ilgili kapsamlı makalelerimize aşağıdaki Çocuk&Ergen Psikiyatrisi Yazılarımız linkinden ulaşabilirsiniz!

 

Leave a comment