Kendini Kontrol Edememe (Dürtü Bozuklukları)

dürtü kontrol bozukluklarıDürtü Kontrol Bozuklukları (Genel)

Dürtü Denetimi Bozuklukları kişinin kendine ve çevresine zarar verebilecek içsel itkilere karşı koymada yaşadığı güçlüklerle karakterizedir. Çoğu durumda kişi dürtüsel davranışı gerçekleştirmeden önce gerginlik yaşar ve bunu eylem sırasında alınan haz ve rahatlama hissi takip eder. Dürtüsel eylemler kişiler arası ilişkilerde bozulmaya, maddi ve yasal sorunlara yol açabilmekte ve hatta hayati risk oluşturabilmektedir.

Dürtü kontrol bozukluğu olan kişiler davranışlarını kendi başlarına kontrol edebileceklerini düşünür ve her sefer “bir daha bunu yapmayacağım” sözünü verirler kendilerine. Oysa bu tutulması kolay bir söz olsaydı biz buna hastalık demezdik. Davranışın her tekrarı kişinin kendini daha da fazla yetersiz hissetmesine neden olur ve zamanla depresyon ya da başka psikiyatrik hastalıklara zemin hazırlar. Dürtü kontrol bozukluklarının ne olduğunu bilmek tedaviyi de kolaylaştıracaktır.

 Dürtü Kontrol Bozuklukları Nelerdir?

– Patolojik kumar
– Kleptomani (çalma hastalığı)
– Trikotillomani (saç yolma hastalığı)
– Piromani
– Aralıklı patlayıcı bozukluk
– Patolojik cilt yolma
– Kompulsif (takıntılı) alışveriş
– Kompulsif (takıntılı) cinsel davranış
– İnternet bağımlılığı
– Kendine zarar verme davranışı
– Binge (tıkınırcasına) yeme bozukluğu

Dürtü Kontrol Bozukluklarının Ortak Özellikleri

1- Yapılan davranışın ortaya çıkardığı olumsuz sonuçlar görülmesine rağmen, tekrarlayıcı ya da takıntılı biçimde o davranışı sürdürmek
2- Sorunlu davranışı kontrol etme güçlüğü
3- Sorunlu davranışı yerine getirmeden önce davranışa yönelik yoğun istek
4- Sorunlu davranışı yerine getirme sırasında haz duyma

Tedavide psikoterapi teknikleri ile görüşmeler planlanır ve bir yol haritası çizilir. Dürtü kontrolüne yönelik seanslar düzenlenir, baş etme becerileri geliştirilir. Ayrıca farmakoterapi belirti şiddeti oldukça yüksek olan olgularda bir seçenek olarak uygulanabilir. (Dürtü Kontrol Sorunları dahil olmak üzere Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi İle İlgili kapsamlı yazılarımız https://cagatayugur.com.tr/yazilarimiz/ sayfasında)

Ankara Platin Tower’daki Merkezimizde, Çocuk ve Ergen  Psikiyatrisi Uzmanı Uzm. Dr. Çağatay UĞUR tarafından Dürtü Kontrol Sorunları dahil  olmak üzere Çocuk&Ergen Psikiyatrisine dair tüm rahatsızlıkların test, terapi, tedavi ve takipleri yapılmaktadır!

Aşağıdaki linklerden bize ulaşıp randevu alabilir ayrıca konu ile ilgili daha detaylı bilgiye ve Çocuk ve Ergen Psikiyatrsi ile ilgili kapsamlı makalelerimize aşağıdaki Çocuk&Ergen Psikiyatrisi Yazılarımız linkinden ulaşabilirsiniz!

 

Leave a comment