Farmakoterapi (İlaç Tedavisi)

Farmakoterapi-İlaç TedavisiFarmakoterapi (İlaç Tedavisi):

Psikiyatrik problemlerin çözümünde ilaç, çoğu zaman başvurulacak en son seçenek olsa da kimi zaman faydası olası zararlarından çok olduğu için tercih edilmektedir. Dolayısıyla klinik olarak tedavi seçenekleri algoritmasına uygun olarak bazı vakalarda psikofarmakolojik (ilaç) tedavileri uygulaması yapılmaktadır bu hastalığın tedavisi için faydalı ve gereklidir.

İlaç tedavisinde yaşa, kiloya ve semptomun şiddetine göre ilaç dozu ayarlanarak tedavi başlanır. Özellikle şiddetli Depresyon, Obsesif kompulsif bozukluk, dikkat eksikliği hiperaktivite, otizm, davranış bozukluğu vb. hastalık grubunda zaman zaman ilk seçenek olarak düşünülebilir. Ailelerin böyle durumlarda ilaç tedavisine sıcak bakmamaları (yan etkileri, çevreden duydukları olumsuz vakalar vb.) anlaşılır bir durum olmakla birlikte, hekimin önerilerini ve uyarılarını dikkate almaları ortadaki problemin çözümü açısından yararlı olacaktır.

Unutulmamalıdır ki tüm ilaçlar gibi psikiyatrik ilaçlarda faydaları muhtemel risklerinden çok olduğu ve tedavi için gerekli olduğunda kullanılırlar. Şayet Tıp Doktorluğu eğitimi alan Psikiyatrist Hekim ilaca karar verdiyse bu fayda zarar dengesini gözeterek bu sonuca varmıştır. Böyle bir durumda ise ilacı hekim gözetiminde kullanmak en rasyonel yaklaşım olacaktır. (Farmako terapi de dahil olmak üzere Çocuk Ergen Psikiyatrisi İle İlgili kapsamlı tüm yazılarımız https://cagatayugur.com.tr/yazilarimiz/ sayfasında)

Ankara Platin Tower’daki Merkezimizde, Çocuk ve Ergen  Psikiyatrisi Uzmanı Uzm. Dr. Çağatay UĞUR ve Ekibi tarafından Okul Danışmanlığı da dahil olmak üzere Çocuk&Ergen Psikiyatrisine dair tüm test, terapi, tedavi ve takipler yapılmaktadır!

Aşağıdaki linklerden bize ulaşıp randevu alabilir ayrıca konu ile ilgili daha detaylı bilgiye ve Çocuk ve Ergen Psikiyatrsi ile ilgili kapsamlı makalelerimize aşağıdaki Çocuk&Ergen Psikiyatrisi Yazılarımız linkinden ulaşabilirsiniz!

Leave a comment