Gelişim Değerlendirme Testleri

Gelişim Değerlendirme TestiGelişim Değerlendirme Testleri

Merkezimizde uygulanan gelişim değerlendirme testelerinden bir kısmı aşağıdaki gibidir:

DENVER-2 : Denver 2 Gelişim Tarama Testi 1992 yılında geliştirilmiş ve daha sonra Türkçe’ye uyarlanarak Türkiye için normları elde edilmiştir. Daha önceki testten farklı olarak çocuğun performansı daha önemlidir. Bu nedenle test anne babanın değerlendirmesinden çok değerlendiricinin gözlemine dayanır. Uygulaması genelde 25-30 dakika kadar sürer. Testte ince motor, kaba motor, dil gelişimi, özbakım becerileri ve sosyal gelişimin yanı sıra dikkat, uyum, etrafa olan ilgi ve kaygı düzeyleri de değerlendirilir.

AGTE: Savaşır, Sezgin ve Erol tarafından geliştirilen ve anne babanın ifadelerine göre çocuğun gelişiminin değerlendirildiği bir testtir. Test, diğer gelişim değerlendirmelerine benzer bir şekilde ince motor, kaba motor, dil ve sosyal gelişim alanlarını ve bu alanların toplamından elde edilen genel gelişim puanını içerir.

Ankara Platin Tower’daki Merkezimizde, Çocuk ve Ergen  Psikiyatrisi Uzmanı Uzm. Dr. Çağatay UĞUR ve Ekibi tarafından Gelişim Değerlendirme Testleri de dahil olmak üzere Çocuk&Ergen Psikiyatrisine dair tüm test, terapi, tedavi ve takipler yapılmaktadır!

Aşağıdaki linklerden bize ulaşıp randevu alabilir ayrıca konu ile ilgili daha detaylı bilgiye ve Çocuk ve Ergen Psikiyatrsi ile ilgili kapsamlı makalelerimize aşağıdaki Çocuk&Ergen Psikiyatrisi Yazılarımız linkinden ulaşabilirsiniz!

Leave a comment