Kabul-Kararlılık Terapisi

Kabul Kararlılık TerapisiKabul ve Kararlılık Terapisi Genel

Kabul ve kararlılık terapisi temelde davranışçı bir yaklaşımdır ve eyleme geçmekle ilgilidir. Fakat eyleme geçilecek durumları belirleyen ana tema olarak, her bireyin kendisine ait olan ‘değerleri‘ni görür. Yani amaç, değerlerimize uygun olan işlevsel eylemleri seçebilmek ve bunları yaşama geçirebilmektir. Buradaki değerler vurgusu modeldeki varoluşçu bir bileşen olarak karşımıza çıkar.

Buna ek olarak, kabul ve kararlılık terapisinde ‘eylem‘, ‘şimdiki zamana odaklı‘ bir eylemdir. Yani eylemler gerçekleştirilirken asıl amaç, o andaki tüm olumlu ve olumsuz duygularımızın farkında olmak, onları oldukları gibi kabul etmek ve böylece derin bir ‘kendindelik‘ duygusuyla eylemlerimizi ‘şimdi ve burada‘ yapıyor olmamızdır. Bu nedenle kabul ve kararlılık terapisi, danışanlara ‘farkındalık‘ (kendindelik) becerilerini de öğretmeye çalışır.(Kabul ve Kararlılık Terapisi de dahil Çocuk Ergen Psikiyatrisi İle İlgili kapsamlı tüm yazılarımız https://cagatayugur.com.tr/yazilarimiz/ sayfasında)

Ankara Platin Tower’daki Merkezimizde, Çocuk ve Ergen  Psikiyatrisi Uzmanı Uzm. Dr. Çağatay UĞUR tarafından Kabul ve Kararlılık Terapisi de dahil Çocuk&Ergen Psikiyatrisine dair tüm test, terapi, tedavi ve takipler yapılmaktadır!

Aşağıdaki linklerden bize ulaşıp randevu alabilir ayrıca konu ile ilgili daha detaylı bilgiye ve Çocuk ve Ergen Psikiyatrsi ile ilgili kapsamlı makalelerimize aşağıdaki Çocuk&Ergen Psikiyatrisi Yazılarımız linkinden ulaşabilirsiniz!

 

Leave a comment