MMPI Testi

MMPI KİŞİLİK TESTİ

MMPI testi bir tür kişilik envanteri, ve kişilik analiz testidir. Kişilik bozukluğu testi veya kişilik envanteri olarak da bilinen bir psikolojik testtir. MMPI uygulaması kolay,değerlendirmesi zor bir testtir.Bu psikolojik testi değerlendirmek uzmanlık ve eğitim gerektirir.

MMPI kişilik testi uygulaması ortalama 1-1.5 saat kadar zaman almaktadır. Uygulama yapılacak kişi psikolog tarafından kendisine verilecek yönergeye uygun olarak evinde veya iş yerinde kişilik testini rahatlıkla kendi başına uygulayabilmektedir. MMPI testinin 10 adet kişilik ve 3 adet de geçerlik alt testi vardır.

Yaygın olarak psikiyatri kliniklerinde şu teşhisleri koymada kullanılır: Depresyon, Hipokondriazis (Hastalık hastalığı), Histeri (Konversiyon), Psikotik sapma, Kadınlık-erkeklik(cinsel tercik ve eğilimler), Paranoya(Şüphecilik), Psikasteni(Saplantı-Takıntı), Şizofreni, Hipomani (Duygu durum bozukluğu, öfke patlaması gibi), Sosyal içe dönüklük(çekingenlik). Bu hastalık tanıları dışında MMPI testi ile bireylerin aile problemleri, öfke ve kaygı sorunları, işle ilgili sorunlar, insanlar arası iletişimde yaşanan sorunlar, özgüven, anti sosyal özellikler ve sağlıkla ilgili endişeler, düşünce tarzı gibi hastalık dışındaki psikolojik özellikleri de değerlendirilebilmektedir.

(MMPI Testi dahil olmak üzere Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi İle İlgili kapsamlı yazılarımız https://cagatayugur.com.tr/yazilarimiz/ sayfasında)

Ankara Platin Tower’daki Merkezimizde, Çocuk ve Ergen  Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Çağatay UĞUR koordinasyonunda MMPI Testi dahil Çocuk&Ergen Psikiyatrisine dair tüm rahatsızlıkların test, terapi, tedavi ve takipleri yapılmaktadır!

Aşağıdaki linklerden bize ulaşıp randevu alabilir ayrıca konu ile ilgili daha detaylı bilgiye ve Çocuk ve Ergen Psikiyatrsi ile ilgili kapsamlı makalelerimize aşağıdaki Çocuk&Ergen Psikiyatrisi Yazılarımız linkinden ulaşabilirsiniz!

Bize Ulaşın

Yazılarımız

Leave a comment