Uyaran Eksikliği

Uyaran EksikliğiUYARAN EKSİKLİĞİ

Uyaran eksikliği, normal kabul edilen çevresel faktörlerin çocuğun yaşamındaki etkisinin azalması, özellikle ailenin çocuğuyla etkileşimde bulunmaması, onunla sosyal hayatı paylaşmaması, çocuğun yalnızlaşmasına neden olmasıdır. Bu durumun söz konusu olduğu hallerde çocuğun zihinsel gelişimi ve yetkinliği ile ilgili olarak ciddi problemler ortaya çıkabilmektedir. 

Çocuklar yaşamlarının ilk yıllarında çevrenin ona sunduğu imkânlar sayesinde yeni nesneleri kavrarlar, çevrenin sunduğu iletişim becerileri sayesinde dil becerileri gelişir. Uyaran eksikliğinin en kritik olduğu evreler 0-3, 3-6 yaşlarıdır. Uyaran eksiliği birçok gelişimsel sorunlara yol açabilir ya da katkıda bulunabilir. (Uyaran Eksikliği dahil olmak üzere Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi İle İlgili kapsamlı yazılarımızhttps://cagatayugur.com.tr/yazilarimiz/ sayfasında)

Ankara Platin Tower’daki Merkezimizde, Çocuk ve Ergen  Psikiyatrisi Uzmanı Uzm. Dr. Çağatay UĞUR tarafından Uyaran Eksikliği kaynaklı problemler dahil  olmak üzere Çocuk&Ergen Psikiyatrisine dair tüm rahatsızlıkların test, terapi, tedavi ve takipleri yapılmaktadır!

Aşağıdaki linklerden bize ulaşıp randevu alabilir ayrıca konu ile ilgili daha detaylı bilgiye ve Çocuk ve Ergen Psikiyatrsi ile ilgili kapsamlı makalelerimize aşağıdaki Çocuk&Ergen Psikiyatrisi Yazılarımız linkinden ulaşabilirsiniz!

 

 

Leave a comment